Co zyska nasze dziecko, posyłając je do żłobka niepublicznego?

przez | 19 marca, 2020

To dość kontrowersyjny temat, jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie tego, czy lepsze są żłobki prywatne, czy też publiczne, a każdego roku rodzice muszą mierzyć się z taką decyzją. Zatrudnienie niani nie zawsze okazuje się możliwe, podobnie zresztą jak skorzystanie z pomocy dziadków czy innych członków rodziny. Kiedy urlop macierzyński dobiega końca, nie zawsze chcemy przejść na ten wychowawczy więc pozostaje posłanie naszej pociechy do żłobka. Eksperci przekonują, że placówki prywatne będą najlepsze i to na nich rodzice powinni się skupić.

Wybierając żłobek Wilanów często stanie się dla nas lokalizacją doskonałą, a zwłaszcza jeśli mieszkamy lub pracujemy nieopodal. Najlepiej jednak, jeśli placówka usytuowana jest między drogą z domu do pracy i na odwrót. Pomimo wagi kwestii lokalizacji, znacznie ważniejsze jest to, co zaoferuje nam dany żłobek. Jeśli mamy taką sposobność powinniśmy jednak wybierać żłobki prywatne, ponieważ tam dziecko spotka się z elastyczniejszym podejściem do kwestii opieki, ale i nauki.

Żłobki prywatne a rodzicielstwo bliskości

Prywatne żłobki bardzo często stosują tzw. rodzicielstwo bliskości, co jest metodą opatentowaną przez Williama Searsa, amerykańskiego pediatrę. Chodzi tu o budowę bardzo silnej, emocjonalnej więzi opiekunka z dzieckiem. To szansa, aby podopieczny miał poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie wsparcia doznał jego psychospołeczny rozwój. W niektórych przypadkach, już na stronie internetowej placówki dowiemy się, ze taka metoda jest tam wykorzystywana. Warto wiedzieć, że jest to praktyka kompletnie przeciwna do tych, jakie stosuje się w żłobkach państwowych. Tam ciężko o to, aby opieka i metody były dostosowane do indywidualnych potrzeb dzieci.

Ciekawy plan dnia? Tylko w żłobku prywatnym!

Żłobki publiczne funkcjonują za pomocą bardzo schematycznych działań. Wykorzystywane praktyki nie odbiegają zbytnio od standardów, które znane są już od wielu lat. Warto wiedzieć, że może mieć to negatywny wpływ, ponieważ konsekwencją będą nawet zaburzenia rozwoju postępowań nieszablonowych. Zdaniem specjalistów, pokłady kreatywności należy wyzwalać w dzieciach jak najwcześniej, a najlepiej już podczas pierwszych miesięcy życia. Wybierajmy zatem prywatne placówki, które są dobrze przygotowane, aby uczyć dzieci kreatywnego myślenia oraz podejścia do świata. Wymaga to zarówno odpowiednio przygotowanych zajęć, ale i warsztatów i zabaw, z pomocą których dzieci o wiele chętniej podejdą do intelektualnych aktywności. Dzięki temu także dojdzie do prawidłowego rozwoju umysłowego, a dodatkowo stanie się okazją do realizacji istotnych potrzeb, które dotyczą m.in. zabawy.

Dostępność na najwyższym poziomie

To właśnie prywatne placówki charakteryzują się tym, że ich dostępność dotyczy wszystkich dzieci. Co więcej, takich żłobków powstaje coraz więcej, a warto nadmienić, że największy przyrost spotkamy w dużych miastach, gdzie oczywiście jest największe zagęszczenie tego typu placówek. W związku z tym, niemal w każdej dzielnicy uda się nam znaleźć żłobek prywatny, a to właśnie tam dziecko spotka się ze wszystkim tym, co gwarantuje dobre warunku do kompleksowego rozwoju. To wyjątkowo dobre rozwiązanie dla tych, którzy wymagają, aby ich dzieci były objęte specjalistyczną opieką. Rodzice muszą być pełni świadomości, że prawidłowy rozwój psychospołeczny dziecka, to sprawa wyjątkowo istotna.

Żłobek profilowany…

To bardzo istotne, że jedynie w ofertach placówek niepublicznych, będziemy mogli skorzystać z usług profilowanych żłobków, a tam opieka i nauka skupia się na jednej, konkretnej dziedzinie. Możliwością okażą się zatem chociażby językowe żłobki, gdzie opiekunowie płynnie posługują się przynajmniej dwoma językami, za sprawą czego, maluch już na bardzo wczesnym etapie rozwoju, będzie mógł oswoić się z nowymi słowami. Pamiętajmy, że żłobki mają wiele rodzajów, jednak ich wybór powinien być w szczególności uzależniony od tego, jakie potrzeby przejawiają nasze dzieci, a także jakie są oczekiwania nas, jako rodziców.