Dlaczego niemiecka Bundesliga, aż tak bardzo przypadła do gustu polskim kibicom?

przez | 12 maja, 2020

Polska piłka klubowa obecnie znajduje się w bardzo głębokim kryzysie i nie ma póki co jakichkolwiek przesłanek, aby miało się to zmienić w najbliższym czasie. Póki co, zadowalamy się jedynie awansami reprezentacji na wielkie turnieje, co w oczach dobrych piłkarsko krajów, jawi się bardziej jako obowiązek, niżeli wielki sukces. Szukamy więc wielkiej piłki poza granicami naszego kraju, a tą najszybciej odnajdujemy na zachód od Polski, czyli już w Niemczech. Skąd bierze się sympatia polskiego kibica do Bundesligi?

Jeśli tylko naprawdę interesuje nas Bundesliga wyniki staramy się sprawdzać na bieżąco, aczkolwiek większość spotkań, w miarę możliwości oglądamy jednak na żywo. Bundesliga, a nawet 2. Bundesliga to rozgrywki stojące na znacznie wyższym poziomie, niżeli nasza krajowa ekstraklasa, dlatego kibice pragnący dobrego widowiska, znacznie chętniej śledzą zmagania na boiskach niemieckich.

Co wyróżnia i czym charakteryzują się owe rozgrywki?

Wielu kibiców w pierwszej kolejności wymieniłoby tutaj Bayern Monachium, czyli klub ze stolicy Bawarii, który jest najbardziej utytułowanym zespołem w Niemczech, ale też całkiem nieźle wypada na tle innych gigantów europejskiego futbolu. Słynna polityka transferowa i zarządzania Bayernu polega na bardzo rozsądnym dysponowaniu finansami klubu. Przez co włodarze z Monachium nie kupują piłkarzy za niebotyczne kwoty, a szukają okazji, aby pozyskiwać ich w znacznie niższych cenach, a czasami nawet za darmo. Świetnym przykładem jest chociażby reprezentant Polski Robert Lewandowski, który po wypełnieniu kontraktu z Borussią Dortmund, odszedł w 2014 roku do Bayernu zupełnie za darmo, a jak wiadomo jest to obecnie najlepszy napastnik na świecie, a na pewno w samych Niemczech.

Większość meczów Bundesligi toczy się pod dyktando wielokrotnego mistrza Niemiec z Bawarii, aczkolwiek takie zespoły jak chociażby Borussia Dortmund, czy też RB Lipsk to również uznane marki w świeci europejskiej piłki. Drużyna z Lipska jest stosunkowo młodym klubem, stąd nie ma ona zbytnio bogatej gabloty, aczkolwiek Borussia Dortmund zdołała zapisać się w kartach pucharów europejskich, awansując chociażby do samego finału Ligi Mistrzów w 2012 roku.

Sentyment każdego polskiego kibica

Historia zna wiele przypadków, kiedy polscy kadrowicze doskonale radzili sobie na niemieckich boiskach, dlatego z nostalgią powracamy do czasów, kiedy w Schalke Gelsenkirchen grał Tomasz Hajto, Jacek Krzynówek  w Bayerze Leverkusen, czy też Euzebiusz Smolarek w Borussi Dortmund. Z największą nostalgią powracamy jednak do czasów, kiedy w meczach Bundesligi mogliśmy podziwiać grę słynnego trio z Dortmundu, czyli Łukasza Piszczka, Jakuba Błaszczykowskiego oraz Roberta Lewandowskiego. Był to wspaniały czas drużyny Jurgena Kloppa, kiedy to udało się przerwać hegemonię Bayernu aż dwukrotnie sięgając po mistrzostwo Niemiec i awansując do finału ligi mistrzów. Obecnie, Lewandowski jest najlepszym strzelcem Bundesligi, zajmując już trzecie miejsce w klasyfikacji strzelców wszechczasów, z dorobkiem ponad dwustu bramek. Polski napastnik rokrocznie udowadnia, że jest najlepszym napastnikiem na świecie, bijąc kolejne rekordy bramkowe, a także godnie reprezentując barwy naszego kraju. Co więcej, wiele wskazuje na to, że Robert Lewandowski zakończy swoją bogatą karierę w drużynie mistrza Niemiec, a tym samym stanie się żywą legendą Bayernu oraz całej Bundesligi.