Kabel HDMI 10m, jako jedna z możliwości – wskazówki dotyczące wyboru przewodów HDMI

przez | 27 listopada, 2019

Można śmiało stwierdzić, że większa część kupowanych kabli HDMI to raczej te budżetowe modele, a bierze się to stąd, że w ogóle nie obchodzą nas ich parametry. Jako, że przynajmniej z wyglądu są one do siebie bardzo podobne, kompletnie nie interesuje nas ich specyfika. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy, gdyż tego typu przewód bardzo często jest tylko jednorazowo podłączony i zapomniany. Znajdzie się natomiast sporo sytuacji, kiedy wysoka jakość kabla HDMI będzie miała duże znaczenie.

Naszym wyborem wcale nie musi być jedynie kabel HDMI 10m, jednak stosowna dawka wiedzy o samej technologii HDMI, będzie dla nas przydatna. Już w wypadku podstawowych informacji, będzie nam o wiele łatwiej wybrać odpowiedni przewód. Eksperci z tej dziedziny są nawet zdania, że stawiając na dobry kabel HDMI od znanego producenta, będzie mógł wznieść parametry przesyłu na wyższy poziom.

Absolutna podstawa wiedzy o technologii HDMI…

Wraz z początkiem XXI wieku, na rynek trafiło sporo technologii, które z perspektywy czasu okazały się wręcz rewelacyjne. W tym czasie, miała miejsce premiera HDMI, które do dziś współpracuje z wieloma urządzeniami RTV. Każda kolejna generacja kabla HDMI, oferowała lepsze parametry przesyłu od poprzedniej. Są to przewody, które pozwalają na transmisję nieskompresowanych danych wideo oraz audio. Co więcej, dzięki nim takie urządzenia jak telewizory, projektory, czy też konsole do gier, mogą być bezproblemowo podłączone.

Co warunkuje to, że konkretny kabel HDMI jest dobrym wyborem?

Pracownicy HDMI Working Group, którzy dokładają starań, aby technologia ta posiadała najwyższy standard zalecają, by wybierać takie kable HDMI, których długość nie przekracza 15 metrów. Problematyczne bywają niestety sytuacje, w których urządzenia znajdują się w nieco większej odległości od siebie. Chociaż nie zdarza się to często, czasami projektor na suficie znajduje się na drugim końcu pokoju, bardzo daleko od źródła obrazu. Takie utrudnienia mogą być jednak eliminowane dzięki specjalnym repeterom, które znaczenie wzmacniają sygnał. W większości przypadków jest jednak ta, że nasze sprzęty dzieli odległość od dwóch do pięciu metrów.

Opłaca się inwestować w drogie kable HDMI?

Oczywiście, nie będzie żadnego problemu, aby kupić kabel HDMI za symboliczne 10 złotych, jednak warto wiedzieć o tym, że istnieją też takie, które kosztują nawet kilkaset złotych. Mimo tego, że różnica w cenie jest wręcz kolosalna, nie zauważymy by ten droższy kabel oferował nam o wiele lepszą jakość obrazu. Te drogie przewody gwarantują głównie to, że będą niezwykle wytrzymałe. Najtańsze modele wykonuje się bowiem z mieszanki miedzi i aluminium, a znacznie solidniejsze są te ze stali i miedzi. Najwyższy standard wytrzymałości zyskamy wtedy, kiedy wybierzemy kabel z beztlenowej miedzi.

Warto mieć na uwadze to, że przewody na półkach w marketach, nie są w stanie rywalizować z tymi od renomowanych firm. Kiedy już zdecydowaliśmy, że zakupimy drogi kabel HDMI, najlepiej by była to inwestycja w długie lata spokojnego użytkowania. Jeśli nie tego nie planujemy, ryzykujemy tylko niepotrzebną utratę gotówki.