Kiedy przydatny okazuje się wewnętrzny oraz zewnętrzny drenaż?

przez | 6 kwietnia, 2020

Co ciekawe, nawet najlepsza hydroizolacja może nie poradzić sobie ze skuteczną ochroną naszej piwnicy, przeciwko szkodliwemu działaniu wilgoci i wody. Z uwagi na to, często koniecznością okazuje się wykonanie drenażu wewnętrznego oraz zewnętrznego.

Jak można w ogóle opisać omawiany drenarz? Zdaniem specjalistów jest to system, którego zadaniem jest odprowadzanie wody, ponieważ ta zbierając się w gruncie, niesie pewne zagrożenie dla fundamentów oraz ścian piwnicznych. Mimo tego, że drenaż może zawierać różne elementy, nie każdy wygląda tak samo.

To oczywiście naturalny system ochronny budynku, przed negatywnym działaniem wilgoci na ściany, podłogi piwnicy oraz w przyziemiu. Celem jest to, by najpierw zebrać, a później odprowadzić wody opadowe i gruntowe, które gromadzą się w okolicach naszego domu.

Kiedy zachodzi konieczność wykonania drenażu?

Drenaż okaże się koniecznością szczególnie wtedy, kiedy nasza działka znajduje się na terenie, gdzie panuje wysokim poziom wody gruntowej, a zwłaszcza jeśli grunt ten posiada wyjątkowo niską przepuszczalność. Warto odnaleźć pewne dane z zakresu hydrologii. Wszelkie wodne oraz gruntowe warunki, powinien przedstawić nam geotechnik, poprzez badanie naszej działki. Najlepiej jeśli odbędzie się to nim rozpoczną się prace budowlane, a nawet zanim wykupimy projekt. Postarajmy się, abyśmy poznali nie tylko to, jak wygląda maksymalny poziom wód gruntowych, ale też jej poziom aktualny. To ważne, gdyż wartość ta może się dynamicznie zmieniać.

Skutecznego drenażu będzie wymagać się także, kiedy budynek usytuowany jest na skarpie. Wówczas, sprawuje on funkcje ochronną przeciwko temu, by woda spływająca z góry nie zatrzymała się na ściankach piwnicznych, co może spowodować do ich zamoknięcia. W związku z tym, że zaleca się zapobieganie ponad leczeniem, drenaż powinno się zastosować nawet wtedy, kiedy może się nam wydawać niepotrzebny. Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu sytuacji, a po pewnym czasie poziom wody gruntowej może się niebezpiecznie podnieść. Niestety, aczkolwiek przypadki tego typu pojawiają się relatywnie często. Kiedy zamknięty zostanie chociażby pewien pobliski zakład, który zwykle zużywał dużą część wody z lokalnego ujęcia, nadmiar wody może być dla nas odczuwalny. Wówczas, profesjonalny drenaż to skuteczna ochrona przed ewentualnymi podtopieniami.

Drenaż – rozwiązanie na wysoki poziom wód gruntowych…

Doskonale zaprojektowany drenaż to coś, co przyda się dosłownie wszędzie tam, gdzie konieczne jest obniżenie poziomu wody gruntowej, jednocześnie utrzymując ją na stałym poziomie i aby ta trafiała do kanalizacji, studni chłonnej, rowu melioracyjnego, czy też by została rozsączona po działce.

Zewnętrzny drenaż

Drenaż zewnętrzny to po prostu system rur, które rozmieszczone są wokół podziemnych elementów budynku. Ponadto, układanie ich musi być wykonane na przygotowanym podłożu, a także umiejscowione na odpowiedniej głębokości. Dzieje się tak, aby te nie znalazły się nad izolacją poziomą ław fundamentowych. Jako, że do rur woda trafia poprzez perforacje, a otworki są bardzo małe, nie ma szans, że do środka wpadną jakiekolwiek zanieczyszczenia, mogące zablokować przepływ. Tego typu drenaż nie jest skomplikowany, a co więcej istnieje możliwość jego dobudowy wokoło domu, który już istnieje. Najlepiej by drenarskie rury znajdowały się odpowiednio blisko ław, a wówczas mowa o drenażu przyściennym. Jeśli musi on znajdować się pod poziomem posadowienia domu, konieczne jest stworzenie specjalnego drenażu odsuniętego, a ten zwykle stosuje się przy już istniejących domach.

Wewnętrzny drenaż

Jeśli fundamentów nie da się opasać rurami, konieczne staje się wykonanie drenażu wewnętrznego. Rury montowane są przy ścianach piwnicznych, a czasami nawet przez jej środek. Najlepiej, jeśli instalacja może znaleźć się w podłodze piwnicznej, natomiast może to obniżyć wysokość piwnicy. Istnieją pewne trudności w naprawie takiego drenażu, a jego wykonanie jest droższe, niżeli tego zewnętrznego. Możliwością jest też wykonanie obydwóch systemów drenarskich,  a wówczas woda z wewnętrznego, trafia do zewnętrznego.