Naprawa rur za pomocą obejm – na czym polega?

przez | 10 stycznia, 2020

Obejmy naprawcze stanowią elementy wykonane z żeliwa oraz warstwy gumy, która odpowiada za szczelność konstrukcji. Żeliwo z kolei stanowi wytrzymały i solidny materiał. Kiedy konieczna jest renowacja rur lub naprawa kanalizacji, mogą okazać się naprawdę przydatne, szczególnie w przypadku starych i skorodowanych już instalacji. Obejmy często przedłużają życie instalacji o kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt lat.

Obejmy naprawczo-remontowe – charakterystyka

Na polskim rynku niewiele jest takich firm, które specjalizują się w produkcji obejm, nie oznacza to jednak, że nigdzie takowych nie zakupimy. Kiedy konieczna jest renowacja rur kanalizacyjnych bądź naprawa rur, obejmy mogą okazać się tak naprawdę niezbędne. Nie kosztują wcale dużo, jednakże potrafią wiele zdziałać! Należy jednak pamiętać o tym, aby kupować obejmy najwyższej jakości, które spełniają wszystkie międzynarodowe normy i wymagania. Dopuszczalne ciśnienie pracy dla obejm wynosi PN 16. W sytuacji, w której chcemy zastosować je na instalacjach sprężonego powietrza, ciśnienie pracy jakie jest dopuszczalne wynosi PN 10. 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów obejm. Najczęściej jednak spotykanymi są DSK, które wykonuje się z żeliwa ciągliwego – stosuje się je w przypadku nieszczelności – powstałych np. na skutek zamarznięcia wody, korozji, uszkodzeń mechanicznych. Takie obejmy sprawdzają się w przypadku rur stalowych. Kolejne obejmy to także wykonane z żeliwa ciągliwego, jednak produkowane są w przedziale od ½ do 4”. Konstrukcja takich obejm jest dodatkowo wyposażona w odgałęzienie z gwintem wewnętrznym. Stosowane są w przypadku budowy odgałęzień czy odprowadzeń w instalacjach. Dużą popularnością cieszą się także obejmy z żeliwa sferoidalnego, które uszczelniają otwory. Ostatnimi, jednak również przydatnymi obejmami są dwudzielne obejmy, także wykonane z żeliwa sferoidalnego od DN 15mm do 100, czyli ½ do 4”. Są w stanie poradzić sobie z korozją, uszkodzeniami mechanicznymi,, pęknięciami czy nieszczelnością.

Jak działają obejmy naprawczo-remontowe?

Obejmy naprawczo-remontowe to przydatne elementy, które potrafią zapewnić nam odpowiednie działanie instalacji na naprawdę wiele lat. Posiadają także szerokie zastosowanie. Przydadzą się w przypadku nieszczelności powstałych na skutek korozji, zamarznięcia wody czy dziur, przy budowie dodatkowych odgałęzień na instalacji, czy w przypadku dodatkowych odprowadzeń, uszczelniają otwory wynikłe z powodu uszkodzeń mechanicznych, a także korozji. Naprawa rur wcale nie musi być więc skomplikowanym procesem. Wystarczy posiadać odpowiednią wiedzę i umieć ją wykorzystać. 

Obejmy naprawczo-remontowe sprawdzą się w przypadku wielu awarii. Wystarczy bowiem wiedzieć, jaki potrzebujemy rozmiar oraz rodzaj. Jeśli się zorientujemy i kupimy odpowiedni element, bez problemu będziemy w stanie samemu podjąć się naprawy rur.