Nowoczesne systemy sygnalizacji pożarowej – dlaczego warto na nie postawić?

przez | 31 października, 2019

Rozwój nowoczesnych technologii znacząco wpływa na komfort codziennego życia każdego z nas. To jednak nie wszystko na co możemy liczyć, inwestując w to, co najnowocześniejsze i najlepsze na rynku. Bardzo dużą korzyścią, jaką dają innowacyjne rozwiązania, jest również codzienne bezpieczeństwo – np. w budynkach. Przekonasz się o tym, inwestując w odpowiednie systemy sygnalizacji pożarowej, dzięki którym możliwe jest uniknięcie zagrożenia, związanego z pojawieniem się w obiekcie ognia.

Systemy sygnalizacji pożarowej, czyli skuteczne alarmowanie o zagrożeniu

Podstawowym powodem, dla którego warto postawić na nowoczesne systemy sygnalizacji pożarowej, jest przede wszystkim ich ponadprzeciętna skuteczność w zakresie wykrywania zagrożenia. Najlepsze współczesne instalacje, wyposażone zostały w specjalne mechanizmy oraz detektory, które mogą wykryć dym, ciepło albo sam ogień i błyskawicznie zaalarmować – zarówno użytkowników budynku, jak również straż pożarną. Dzięki temu możliwe jest natychmiastowe zareagowanie na sytuację zagrożenia i zorganizowanie akcji gaśniczej albo ewakuacji budynku. W ten sposób możliwa jest kompleksowa ochrona zarówno osób, przebywających w budynku, jak również znajdującego się tutaj mienia.

Oczywiście ze względu na ogromny wybór urządzeń oraz systemów sygnalizacji pożarowej znajdujących się na rynku, masz możliwość postawienia dokładnie na takie rozwiązania, które w stu procentach spełnią Twoje oczekiwania. Możesz wybierać spośród instalacji o zróżnicowanych parametrach i właściwościach, które z całą pewnością pozwolą Ci zadbać o kompleksową ochronę przeciwpożarową w budynku. Na co szczególnie warto postawić?

Systemy sygnalizacji pożaru zasysające dym w pomieszczeniu

W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się systemy VESDA oraz Schrack, które dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom, są w stanie błyskawicznie wykryć zagrożenie i równie szybko poinformować o nim odpowiednie służby. Ich działanie polega na ciągłym zasysaniu powietrza w budynku – w momencie, kiedy dojdzie do detekcji dymu, włącza się alarm, dzięki któremu możliwe jest natychmiastowe zareagowanie na zagrożenie. Systemy tego typu są niezwykle skuteczne, działają bez przerwy i zapewniają pełną niezawodność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo mienia oraz osób, znajdujących się w budynku.

Warto również dodać, że takie systemy sygnalizacji pożarowej to nie wszystko – nowoczesny serwis PPOŻ zapewni Ci również montaż odpowiednich systemów gaszenia pożaru, dzięki którym nie będzie nawet konieczności wzywania straży pożarnej! Do Twojej dyspozycji są zarówno systemy, które gaszą ogień za pomocą wody, jak również gazów obojętnych. Te pierwsze rozwiązania, takie jak instalacje tryskaczowe czy zraszaczowe, cieszą się szczególną popularnością, ale w przypadku serwerowni, rozdzielni elektrycznych czy lakierni, gdzie znajduje się istotne dla firmy mienie, warto zainwestować w gazy obojętne. Obniżają one temperaturę w pomieszczeniu, odbierają ciepło i skutecznie przerywają reakcje spalania na poziomie molekularnym.

Dzięki tego rodzaju systemom:

  • Błyskawicznie dowiesz się o pojawieniu się i rozprzestrzenianiu ognia,
  • Automatycznie zaalarmujesz straż pożarną i zorganizujesz akcję ewakuacyjną,
  • Skutecznie ugasisz pożar i tym samym nie dopuścisz do jakichkolwiek strat materialnych w obiekcie,
  • Będziesz mógł cieszyć się bezpieczną i spokojną pracą każdego dnia, bez jakiegokolwiek ryzyka pojawienia się niebezpiecznych sytuacji.

Warto więc zapoznać się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami i postawić na te, które będą w stanie w stu procentach spełnić Twoje oczekiwani!