Telewizor, a może jednak projektor multimedialny – które urządzenie bardziej opłaca się posiadać na wyposażeniu naszego domu?

przez | 25 sierpnia, 2020

Wybrać projektor, czy może telewizor? Jest to zagwozdka wielu obecnych klientów sklepów RTV. Zwłaszcza dotyczy ona wszystkich tych, którzy prawie w ogóle nie korzystają z oferty, jaką proponuje nam telewizja tradycyjna. Mimo tego, że projektory posiadają pewne ograniczenia, jeżeli chodzi o rozdzielczość czy też jasność obrazu, stają się coraz poważniejszą konkurencją dla telewizorów.

Chociaż jeszcze do niedawna projektor multimedialny był urządzeniem znanym głównie z sal konferencyjnych, spotkań biznesowych, czy też z auli na uczelniach wyższych, dziś jego zasięg sięga zdecydowanie poza te miejsca i bardzo śmiało puka do drzwi naszych domów. Nie jest jednak powiedziane, że każdy z nas uzna takie odwiedziny za ciekawą i korzystną odmianę, gdyż przyzwyczailiśmy się już do tego, że stałym elementem wyposażenia naszych domów jest popularny telewizor. Warto jednak odnotować, że coraz mniejsze grono osób korzysta już z oferty kanałów telewizyjnych, a wszystko z uwagi na rosnące znaczenie platform VOD, dzięki którym możemy niezależnie decydować o tym, jaki film lub serial będziemy mogli obejrzeć.

Zanim jednak postawimy na to rozwiązanie i zamienimy swój telewizor na rzutnik, warto dowiedzieć się jakie korzyści może nam to przynieść i w jakiej sytuacji będzie to po prostu najbardziej opłacalne.

Projektor i jego największe zalety

Obecność rzutnika zamiast telewizora, okaże się idealnym wyjściem dla każdego konesera kina, ale też dla miłośników sportowych transmisji, którzy wyjątkowo cenią sobą wielkość wyświetlanych materiałów. Przetworzony przez projektor sygnał wideo, kierowany jest bezpośrednio na ścianę, a rezultatem tego jest obraz, którego przekątna może sięgać nawet rozmiaru 300 cali. Wiele zależy tutaj jednak od odległości projekcji.

Wysokiej klasy rzutnik na pewno spełni oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy. Z uwagi na to, iż sprzęt ten jest niewielki, a przy tym też zwykle jego waga mieści się w przedziale od trzech do pięciu kilogramów, możliwe jest jego swobodne i bezproblemowe przenoszenie. W odróżnieniu od telewizora, projektor multimedialny będziemy mogli zabrać ze sobą w podróż, czy też w razie potrzeby – na salę wykładową. Kolejną zaletą jest fakt, że ten zajmuje też znacznie mniej miejsca, dlatego kiedy seans dobiegnie końca, z łatwością umieścimy go w torbie i schowamy do szafy. Jako, że większość modeli projektorów zaopatrzona jest w port HDMI, bez problemu podłączymy je do komputera, czy też do innego rodzaju odtwarzacza. Co więcej, niektóre wersje posiadają nawet własne, wbudowane głośniki.

W jakiej sytuacji, projektor zamiast telewizora będzie dobrym rozwiązaniem?

To oczywiste, że tak samo telewizor, jaki i projektor umożliwiają nam odtwarzanie materiałów wideo. Natomiast jedno i drugie urządzenie posiada pewne wymagania oraz ograniczenia, które należy mieć na uwadze, stawiając na pierwszą bądź drugą opcję.

Należy zacząć od tego, iż wielkość obrazu jaki może wygenerować rzutnik, bardzo często będzie uzależnione od tego, jakiego rozmiaru posiadamy ściany. Oznacza to zatem, że rezygnując z telewizora na rzecz projektora, musimy posiadać przestrzeń o wystarczającej wielkości. Sklepy z tego typu urządzeniami umożliwią nam zakup projektorów krótkoogniskowych, a te pozwalają na wyświetlanie dużego obrazu, już z odległości mniejszej niż jeden metr. Kluczowym ograniczeniem rzutników jest natomiast zarówno jasność, kontrast, rozdzielczość, a także odwzorowanie czerni. W związku z tym łatwo zauważyć, że warunki są nieco ograniczone w porównaniu do telewizorów. Projektory sprawdzą się zapewne podczas organizowania seansów filmowych nocą, kiedy to oświetlenie pomieszczenia może być zminimalizowane do granic możliwości, gdyż poprawi to jakość obrazu. Chcąc komfortowo oglądać filmy w dziennych warunkach, należy zdecydować się na model, którego jasność to około 2000-4000 ANSI lumenów.